10
120
40
100
2
50 m200 lm
200 m200 lm
Do not stare at operating lamp. May be harmful to the eyes.
Ne regardez pas fixement le faisceau de la lampe de face. Peut être dangereux pour les yeux.
LED risk group 2 - IEC 62471
0 1 m
LED risk group 2
LED risk group 1
Chcąc dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie fotobiologicznym i informacjach znajdujących się w instrukcjach, należy zapoznać się z informacją techniczną dotyczącą oświetlenia diodowego, dostępną na www.petzl.com
Godziny
lub
Moc światła (lumeny)
Czas świecenia (godziny)
Moc światła, kształt wiązki światła i zasięg
Zasięg światła zależy wprost od mocy światła, ale przede wszystkim od kształtu jego wiązki emitowanej przez latarkę. Tak więc, dla tej samej mocy światła, jego zasięg będzie różny w zależności od kształtu wiązki.
Petzl wskazuje, jakie tryby oświetlenia są dostępne w każdej latarce czołowej. Te tryby odpowiadają specyficznym warunkom użytkowania: praca w zasięgu rąk, przemieszczanie się, daleki zasięg.
Optymalizacja parametrów oświetlenia: oświetlenie REACTIVE LIGHTING®
Siła światła zmienia się w zależności od potrzeb użytkownika. Inteligentne oświetlenie optymalizuje zużycie energii akumulatora zapewniając dłuższy czas świecenia.
Uprzywilejowanie gwarantowanej mocy światła przez określony czas świecenia: oświetlenie CONSTANT LIGHTING Moc światła pozostaje stała w miarę rozładowywania baterii. Gdy baterie są prawie zupełnie rozładowane, latarka przełącza się automatycznie na tryb rezerwowy o niewielkiej jasności, by przedłużyć czas świecenia.
Przykład oświetlenia REACTIVE LIGHTING®
Przykład oświetlenia CONSTANT LIGHTING
Przykład oświetlenia STANDARD LIGHTINGUprzywilejowanie czasu świecenia: oświetlenie STANDARD LIGHTING Moc światła zmniejsza się w miarę rozładowywania baterii. Jest to najczęściej spotykana technologia.
Moc światła latarki czołowej związana jest ściśle z czasem jej świecenia. Te dwa parametry są nierozerwalnie związane ze sobą, niezależnie od użytej technologii oświetlenia. Przy pewnej dostępnej ilości energii zwiększenie mocy światła powoduje systematyczne zmniejszenie czasu świecenia i na odwrót.
Rożne technologie oświetlenia używane w latarkach czołowych Petzl umożliwiają dostosowanie do waszych potrzeb:
Uprzywilejować czas świecenia kosztem mocy światła
Lumeny
Lumeny
Przykłady
Godziny
Lumeny
Uprzywilejować moc światła kosztem czasu świecenia
Kwestia kompromisuWybór latarek czołowych Petzl to wybór narzędzi, które zostały opracowane w taki sposób, by były odporne na najtrudniejsze warunki użytkowania i zapewniały maksimum niezawodności:
Siła światła i czas świeceniaJakość Petzl
Latarki czołowe Petzl zapewniają użytkownikowi maksymalny komfort wizualny: oświetlenie jest równomierne, nie ma punktu świetlnego w jego środku, plamek ani stref cienia. Każda partia diod jest testowana, a następnie wybierana w zależności od jednorodności barwy, niewielkiego poboru prądu i strumienia świetlnego. Przed sprzedażą każda latarka Petzl jest sprawdzana indywidualnie. Badanie obejmuje między innymi test pomiarów parametrów oświetlenia oraz jednorodności wiązki, wykonywany kamerą cyfrową.
Petzl zamieszcza informacje o zagrożeniach oświetlenia diodowego dla wzroku w instrukcjach obsługi. Opiera się na wytycznych normy IEC 62778 i EN 62471: 2008 Bezpieczeństwo fotobiologiczne lamp oraz systemów lampowych. Wyżej wymieniona norma dzieli latarki w zależności od grupy ryzyka.
Grupy ryzyka są następujące: - Grupa o ryzyku 0: brak ryzyka. - Grupa o ryzyku 1: niewielkie ryzyko. Produkt nie stanowi ryzyka w granicach normalnych warunków użytkowania. - Grupa o ryzyku 2: ryzyko umiarkowane. Odruch odwrócenia wzroku od latarki wystarczy do ograniczenia ryzyka.
Każdy model musi przejść przez szczególnie wymagające testy: - testy wytrzymałościowe: na upadki, uderzenia, zgniatanie (również w niskich temperaturach), - testy niezawodności (wytrzymałość mechaniczna), - test i indywidualną kontrolę przy wyjściu z linii produkcyjnej (finalna kontrola jakości), - test szczelności.
Jakość optyki zapewnia optymalny komfort wizualny
Ryzyko fotobiologiczne
Testy koncepcji podczas produkcji
Obecność niedoskonałości wizualnych: brak precyzji, zmęczenie
Obecność centralnego punktu świetlnego: oślepienie
Doskonale jednorodna wiązka: komfort użytkowania